در نقد برخوردهای ناموسی و مردسالارانه به خانم گلشیفته فراهانی

«چه خوب با این حرکت خیلی از مغزهای فسیلی که کلاه گیس مدرنیسم گذاشته اند معلوم شده.یه کم به خودتون نگاه کنین.چطور به خودتون اجازه میدین در مورد مالکیت یه انسان نسبت به بدنش نظر بدین اعتراض کنین؟!اصلن به شما چه؟»

«به گلی که شیفته کرد ما را…
تو نه دیگر آن دختر «میم مثل مادری» و نه زنی در «سنتوری».حالا حتی بازیگری جوان و مستعد و دلکنده از سینمای بیمار ایران و در سودای هالیوود هم نیستی .دیگر همه چیز تمام شد.دیگر مهم نیست که بگویند فقط برای حجاب و کار و پول و هرچه و چه و چه به بیرون زده باشی.از امروز تو یک خط شکنی.چه بخواهی چه نخواهی.نمی توانم فرض کنم که نادانسته سنگی را در آبی ها ی خالی و خیالی اذهان فسیلی انداخته باشی.یا شاید نمی دانستی و می دیدی و چه بهتر.دیگر هیچ چیز مهم نیست.تو بر روی «نباید «ها و»باید»هایی که قرن ها بر ما تحمیل شده است خط کشیدی. خوش آمدی قربانی.چرا شادی ام را پنهان کنم، وقتی روزهایی را می بینم که پرچم دار و خط شکن های سرزمین ام زنانی چون تواند ،که رگ های متورم غیرت و حجب و حیا و شرم را از درد و حسرت و ترس می ترکانند و با نگاهی کودکانه ،لخت …برهنه در برابر چشمان از حدقه درآمده ی تاریخی کثیف می ایستند و نعره می شکند که هی …های مرا ببین . من همانم که تو مرا به زنجیر کشیدی. در مقام خواهر و مادر و زن و با چماق عفت و عصمت و هر مفهوم بدبو و بدوی دیگر.من اینم . برهنه مرا ببین و در خلوت خویش به تدلیست ببغض، که در هزارتوی مفاهیمی فسیلی، به لجن کشیده شده ای و نمی دانی.آی خط شکن . من در برابرت سر تعظیم فرود می آورم و شرمنده ام و از هم اکنون ، تمام وجودم اشک و ترس است از دشنام هایی که نثارت می شود. آی دختر وحشی و معصوم-نگاهِ شرقیِ غمگین. تو را به برهنگی آسمانی ات سوگند که آنچه کردی ،کرد دیگرانی را که تو را محصور و مهجور می خواستند.
تنها بدان که تنها نیستی .
شاهین نجفی
18 ژانویه2012 «

فیلم ۹۰ ثانیه ای از گلشیفته فراهانی و ۳۱ بازیگر دیگر پروژه ی کشف 2012

«جایزه ی آکادمی سزار…جایزه ای که عده ای آن را سومین جایزه ی معتبر سینمایی هم میدانند امسال پروژه ای رو به جشنواره ی خودش اضافه کرده به نام کشف های سال2012 که در این پروژه با استعداد ترین جوانان 20 تا 30 ساله که در سال 2011 در فیلم های اروپایی بازی کردند رو انتخاب کرده و برای اونها جایزه ی مخصوصی رو نیز در نظر گرفته…پروژه ی کشف 2012 شامل 32 بازیگر هست که شامل 16 مرد و 16 زن هست.. گالری عکسی توسط عکاس بسیار معروف ژان موندینو و یک قطعه فیلم 90 ثانیه ای از تمامی این بازیگران با بدن نیمه عریان گرفته شده است که میتواند نمایانگر این باشد که هنر حد و مرزی ندارد… آری بازیگری و هنر مرز ندارد و اگر شما صحنه ای را بخواهید نمایان کنید که نمایانگر عشق و عشق بازیست مطمئنن این کار را با لباس و پوشیده انجام نخواهید داد.. من کاری به تابو شکنی ها و جملات دیگر ندارم…ولی هنر بی حد و مرز را با چشم های آلوده ی خود خراب مکنیم..که اگر هنری نباشد..زندگی نیز نیست»

گلشیفته فراهانی در مصاحبه با كانال دو فرانسه:
«ما سی و اندی ست كه دولتی مذهبی و ایدئولوژیك داریم و دیگر كافی است!
خسته شده ایم! در این مصاحبه گلشیفته می گوید كه چطور بعد از بازی در فیلم “مجموعه دروغ ها” و همبازی شدن با دی كاپریو به ایران بر می گردد و به محض ورود به ایران مورد بازجویی قرار می گیرد. پاسپورتش را می گیرند و ممنوع الخروج می شود. نمی تواند به لندن برای بازی در فیلم دیگری كه به او پیشنهاد شده، برود. بازجویش حتا به او می گوید كه به اصغر فرهادی بگوید كه نمی خواهد در فیلم «درباره ی الی» بازی كند. مجری از او درباره ی بازی قدرت در ساختار سیاسی ایران می پرسد و او می گوید كه همه كاره رهبر است و اوست كه تصمیم ها را می گیرد. گلشیفته اشاره می كند كه چگونه به نظر دولت و سیستم ایدئولوژیك ایران، مادامی كه هنر و هنرمند و بازیگر و موسیقی در خدمت انها باشد و در طبل انها بكوبد، خوب و عالی هستند اما اگر سر ناسازگاری با انها بردارد و به انتقاد بپردازد، بیهوده و شیطانی ست. گلشیفته می گوید كه بهار عربی با انچه كه بهار ایرانی ست متفاوت است . مطالبات ملت ایران متفاوت است و ما سی و اندی ست كه دولتی مذهبی و ایدئولوژیك داریم و دیگر كافی است! خسته شده ایم!»

چند سال پیش که تازه گلشیفته فراهانی به خارج از کشور آمده بود و هنوز ایرانیان سایتهای پرمخاطبی مثل امروز نداشتند وبلاگ گلشیفته فراهانی با چند صد هزار بازدیدکننده از پرمخاطب ترین فضاهای مجازی محسوب می شد و می توانستیم مستقیما نظر خود را در وبلاگ منتشر کنیم که در آن  بحث های زیادی در نقد مذهب و در افشای جمهوری اسلامی صورت می دادیم و زمانی که عناصر وزارت اطلاعات که در بخش نظرها کامنت می گذاشتند از دست ما کلافه شده بودند شروع به تهدید خانم گلشیفته فراهانی کردند که او با سکوتش و پاک نکردن مباحث ضد اسلام و ضد جمهوری اسلامی مستقیما مسئول است و زمانی که به ایران برگردد با او برخورد قضائی صورت خواهد گرفت و از آنجائی که در آن مقطع تصمیم داشت به ایران مسافرت کند و هنوز تصمیم کامل خود را برای ماندن نگرفته بود مجبور شد که بخش نظرات را ببندد که نتوان مستقیما نظر خود را منتشر کنیم تا به قائله خاتمه دهد.
درمصر:
درمصر زمانی که علیا ماجده المهدی در اعتراض به اسلام گرایان لخت شد از آنجائی که زبان عربی صحبت می کند و زن هست  و او را عرب می نامند و در کشوری به دنیا آمده است و زندگی می کند که بسیاری از مردم آن مسلمان هستند بنابراین مسلمانان و عرب زبانان حق ویژه ای برای خود قائل می شوند و مسئله لخت شدن چنین انسانی برای آنها مهم  می شود.
در ایران:
در ایران نیز زمانی که عکسهای نیمه لخت گلشیفته فراهانی منتشر می شود  از آنجائی که زبان فارسی صحبت می کند و زن هست و او را ایرانی می نامند و در کشوری به دنیا آمده است و زندگی می کرد که بسیاری از مردم آن مسلمان هستند بنابراین مسلمانان و ایرانیان حق ویژه ای برای خود قائل می شوند و مسئله لخت شدن چنین انسانی برای آنها مهم می شود.  

 نظام جلالی  18.01.2011

1-  چرا بخشی از فمینیستها حق انتخاب زنان را به رسمیت نمی شناسند ?پیرامون اعتراض عالیا ماجده المهدی  

2- علیا ماجده المهدی 

3- در باره برهنگی گلشیفته

 

 

4- گلشیفته و کشتی تایتانیک نظام


این نوشته در فرهنگ و هنر, نقد, ویدئو, اجتماعی, حقوق بشر, زنان, عکس ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

4 پاسخ برای در نقد برخوردهای ناموسی و مردسالارانه به خانم گلشیفته فراهانی

 1. وحیددددددددددددددد :گفت

  دختر خانم اناهیتا!!!!!! هر کسی اختیار بدن خودشو داره تا وقتی مال خودش باشه وقتی جلو دوربین لخت شد همه دیدنش نمیشه گفت اختیارشو داره………………. این یه بازیگر سینمای ایرانه که تا چند وقت پیش روسری مینداخت سرش الان لخت میشه جلو دوربین………… مشکل اینه نه اختیار داشتن بدن خودت…………….

 2. No One :گفت

  Jalebe 😀
  Vaghti In Sahne Ro Mibinana Migan Ke Azadi Khahe Folane Bahmane Arman Paraste ….
  AMA In Avale Rahe 😉
  Monde Ta Tahe In Dastan Ashkar Beshe ?
  Age in Khanom Toye Ye S.. Secance Bazi Kone On Moghe Dar Moredesh Chi mIgid !?
  Migid Sonat Shekan =))
  Na Ma Behesh Chize Dg Migim !
  Nemidonam Gheyratam Jayi Az Zehne Shomaro migire !?
  Vaghti To Kharej Toye Ye …. Be Ye Dokhtare Irani Bar Mikhori Chehali Mishi !?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?

 3. ugd :گفت

  متاسفم برا ملتی که آزادی را فقط تو لخت گشتن و وسیله کردن خودشون می دونند!

 4. محسن :گفت

  شرووووور نوشتی ها

  بنظرم ایناکه نوشتی رو نگه دار چند سال دیگه خودت بخون ، ببین چه طرز فکری داشتی

  خدا شفات بده

  خدارو شکر معنی فاحشه گری رو هم فهمیدیم با این مطلب شما

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s