در وبلاگ علیا ماجده المهدی اعتراضش را ببینید نه بدنش را

اولین باری که به یک  وبلاگ علیا رفتم و بعد به وبلاگ دیگرش تنها چیزی که توجه من را به شدت جلب کرد اعتراض علیا به جریانات اسلامی و  عکس مایکل نبیل بود . تن اون توجه من را به خودش جلب نکرد چون من برای دیدن اعتراضش به وبلاگش رفته بودم و اولین خواهش من از دوستی که عربی می داند ترجمه مطالب وبلاگش بود که مطلبی به فارسی در این باره برایم پیدا کرد . 

براستی مایکل نبیل کیست ? آیا وبلاگ نویس است ? اگر وبلاگنویس است دوستانی که کارزار روز جهانی وبلاگنویسان زندانی به راه انداخته اند برای آزادی او نیز باید تلاش کنند. بیش از 2 میلیون خواننده وبلاگ بهترین فرصت است که روز فراخوان روز 16 نوامبر نیز در آنجا زده شود و یا اینکه یکی از دوستان که عربی می داند با علیا تماس بگیرد که فراخوان را در وبلاگش بگذارد.

علیا در وبلاگ شخصی خود که آن را «مذكرات ثائرة» ( یادداشت های یک زن انقلابی) نامیده است در زیر عکس بزرگ خود نوشته است ، «نخست درباره زنانی که در آغاز دهه 70 میلادی در دانشکده هنرهای زیبا به عنوان مدل در برابر نقاشان مرد لخت می شدند قضاوت کنید و کتاب های هنری را پنهان کرده ، مجسمه های برهنه را بشکنید ، سپس در برابر آینه لخت شوید و بدن های خود را که بادید تحقیر آمیز به آنها نگاه می کنید به آتش بکشید تا پیش از فرستادن اهانت هایی با مضمون تبعیض جنسی به من و نفی حق آزادی بیان من ، برای همیشه از عقده های جنسی خود رها شوید «

علیا تصاویری عریان از خود را نیز منتشر کرده و دراین باره نوشته است که این اعتراضی ست برای فقدان آزادی بیان در مصر زیرا برهنگی می تواند «واقعیت عریان» را به نمایش بگذارد. علیاء در صفحه فیس بوک خود نوشته است با این اقدام «فریاد اعتراض علیه جامعه ای خشن، مردسالار، تبعیض گرا، نژاد پرست و مملو از آزار جنسی و دوروئی را بازتاب داده» است. وی که به همراه دوست پسرش کریم در جریان انقلاب مصر علیه حسنی مبارک نقش فعالی داشت، در فیس بوک خود به ذکر مواردی از فشار اسلام گرایان علیه سکولارها پرداخته است از جمله وقتی در میدان تحریر دست در گردن دوست پسرش جلوی چادرشان نشسته بودند گروهی از اسلام گرایان بعد از تهدید آنها، چادرشان را خراب کردند. یک بار دیگر هم اسلام گرایان به وی که دامن پوشیده بود و مشغول گوش دادن به سرودی انقلابی در میدان تحریر بود تذکر دادند که پاهایش را بپوشاند و وقتی با بی اعتنایی وی روبرو شدند گروهی از اسلام گرایان از جمله یک زن به سوی وی حمله ور شدند. علیاء می گوید: زنانی که با حجاب در خیابان ظاهر می شوند تحت فشار خانواده مجبور به این کار می شوند زیرا نمی خواهند در خیابان مورد ضرب و شتم قرار بگیرند. همیشه زنان هستند که باید فرمانبردار باشند و هر لباسی که مردان حکم کردند بپوشند. به عنوان یک اعتراض سمبلیک علیاء از مردان نیز خواست که با حجاب ظاهر شوند.

  در مصر که نخستین انتخابات پارلمانی اش پس از سقوط حسنی مبارک در بیست و هشتم نوامبر برگزار خواهد شد، اسلام گرایان در دو دهه اخیر آزادی زنان را محدودتر کرده اند، از جمله زنان به دلیل ترس از واکنش متعصبان مذهبی ناچار شده اند به تدریج به لباس های پوشیده تری روی بیاورند. بسیاری از سازمانهای زنان و چپ گرایان مصری پس از سقوط حسنی مبارک مورد حمله اسلام گرایان افراطی قرار گرفتند و حتی جامعه حتی جامعه مسیحیان مصر که نقشی موثر در انقلاب مصر داشت نیز از این حملات در امان نماندند.
 علیاء : «انقلاب هنوز تمام نشده، ما هنوز پیروز نشده ایم، مصر به یک انقلاب اجتماعی نیاز دارد.» 
  اسلام گرایان در دو دهه اخیر آزادی زنان را محدودتر کرده اند، از جمله زنان به دلیل ترس از واکنش متعصبان مذهبی ناچار شده اند به تدریج به لباس های پوشیده تری روی بیاورند. بسیاری از سازمانهای زنان و چپ گرایان مصری پس از سقوط حسنی مبارک مورد حمله اسلام گرایان افراطی قرار گرفتند و حتی جامعه حتی جامعه مسیحیان مصر که نقشی موثر در انقلاب مصر داشت نیز از این حملات در امان نماندند.

او در وبلاگ خود چند شعار در ستون سمت راست نوشته است از جمله: «آزادی دادنی نیست بلکه گرفتنی است» و «مصر نه عربی است نه اسلامی،نه مسیحی, فقط مصری است.»

لا عربية ولا اسلامية ولا مسيحية … مصر مصرية

این نوشته در فرهنگ و هنر, مقالات سیاسی, نقد, نقد مذهبی, وبلاگ نویسان, اندیشه پرسشگر, اجتماعی, اخبار جهانی, حقوق بشر, زنان ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

23 پاسخ برای در وبلاگ علیا ماجده المهدی اعتراضش را ببینید نه بدنش را

 1. skami :گفت

  سلام

  میخواستم به عنوان یه آدم بی طرف ازتون بخوام که فکر کنید دارید چیکار میکنید ؟

  شما با اینکارتون تیشه گرفتید دارید به ریشه ی اسلام میزند

  به پیامبر خدا و احکام خدا تعرض میکنید

  فکر کنید چند سال دیگه زنده هستید ؟

  به خداودی خدا باید جواب تمام کارهاتون رو بدهید

  بیست سال خوشگذرونی و دشمنی با خدا و رسول میکنید آیا میتونید تا ابد تو آتش بسوزید

  شما که اینجوری جلوی قرآن (و احکامش) قد علم کردید میتونید ادعا کنی که هیچوقت نخواهید مرد ؟

  همین که تا الآن خدا فرصت داده غنیمت بشمارید و توبه کنید

  اینقدر جوانهای مردم رو به هرزگی دعوت نکنید وگرنه تا ابد مشمول لعنت خدا میشید

  • sohil :گفت

   «میخواستم به عنوان یه آدم <<>> ازتون بخوام که فکر کنید دارید چیکار میکنید ؟
   شما با اینکارتون تیشه گرفتید دارید به <<>> میزند»
   خانم یا آقای SKAMI – چرا ضد ونقیض میگی؟ اگه بیطرفی که دیگه سنگ اسلام رو به سینه نزن. اگر هم اسلامی هستی که دیگه ادعای بیطرفی نکن. بعد هم مرگ سراغ همه میاد. چطورشد که نتیجه گرفتی هر کس در برابر قرآن قد علم کند فکر میکند نمیمیرد.تازه خدا و جهنم و بهشت شما همگی با معیار زمینی محمد اندازه گیری شده. تو بگو از کجا میدونی که خدا هست تا منو تو اون دنیا تو اتش بسوزونه. تو آتش جهنم رو بیار من هم قبول می کنم تا ابد با اون آتش (نه آتش این دنیا که واقعی هست) خود رو بسوزونم. به نظر من خدا و پیغمبر و بهشت و جهنم دروغ و غیر واقعیه پس بیاید تو این دنیا خوش باشیم و به هم کمک کنیم.

  • عذر می خواهم اگر نامم را نگفتم. :گفت

   اظهار نظر شما نشان میدهد آگاهی تان کم است. آنچه را که نمی بینید گرچه باز هم در خور نیست اما به قدر منظور، پیش چشم شما عزیز می نهم. جهان خدا گسترده تر از آن است که تصور می شود. خدای متعال که بماند. الله اکبر و تعالی عما یصفون. این حرفها بدیهاً تاییدی و تاکیدی به این بی قراری ها و این ندانم کاری ها نیست. تنها حرف من اینست که از اعتدال و صبر نباید فاصله گرفت. حرف شما خود به نوعی نشان از بی قراریست. شکی ندارم؛ شکی ندارم که اگر آن سایه رحمت رسول خدا در قید دنیا بود و چنین بر وی گذر می کرد، جز برای این بنده ی تنها، آغوش خیس از اشک نمی گشود. شنیده ای فلسفه که بر پایه علیت استوار است، بر اضمحلال علیت در کوانتوم، دیگر چیدمان چوبی به ظاهر محکم افکار ما با سرنگونی عمیقی دست و پنجه نرم می کند. حال این گستره ی آتش را چگونه لایق بندگان محروم خدا می دانی و خود را یاور خدا و رسولش و ایشان را دشمنان خدا و رسول… اتفاقا شاید بنای دین ما که توحید قرار یافت بر این است که ما به توحید گراییم و عاشق باشیم، عاشق انسان، عاشق هم و با مهر یکدیگر را بر خود بپذیریم. ناراحت نباش این نقش ها و آلایش ها و فتنه هاست که داستان انسان است. این شاید نقشی است که باید در آن به جست جوی حقیقت راه سفر بست.

 2. saeed :گفت

  همین امثال این آدمهای بالایی که کامنت میذارند هستند تو این دنیا که به لجن کشیدن این دنیا رو .
  مگه حرف از خدا نمی زنی ؟ مگه نمیگی خداست که عالمه، خداست که قادره، خداست که هر چه تصمیم بگیره همونه . مگه به قدرت خدا شک داری ؟
  شک داری ! تو خودت رو برتر از خدا میدونی که اینجوری بر علیه کسی دیگه میشوری .
  این تویی که خودت رو بالاتر از قدرت خدا می دونی که فکر میکنی باید با زور هم که شده حتی با کشتن طرف جلوشو بگیری.توی بدبخت حتی خدا رو هم حساب نمی کنی و خود شدی نیروی خودسر که هر چی به اون فکر مسمومت بد اومد باید از روی زمین برداشته بشه.
  توی ملعون اما فکرت نمیرسه که ببینی و ببینند و خود راه زندگی رو قضاوت کنند و انتخاب کنند.
  هرزگی بده ؟ ببین و عبرت بگیر . نه ببین و شمشیر بکش .

  لعنت خدا امثال مثل شماهاست که فعلا بر زمین نازل شده . امثال شماها با اون فکر های متعفنتون .
  پس لطفا خفه شو . واسلام

 3. baran kouh :گفت

  احسنت! جواب دندان شکنی بود به خشکه مقدس های مال مردم خور

 4. خدا :گفت

  به تو و کسه دیگری ربط نداره که دیگران دوست دارند به بهشت بروند یا جهنم ، پس خفه شو مذهبیه متعفن

 5. محمد :گفت

  اگه عمل این خانم اسمش آزادی است پس بعضی حیوانات خیلی از امثال این خانم آزادی را زودتر درک کرده اند کما اینکه حتی بسیاری از حیوانات هم کار این خانم را نمیکنند و اینگونه اعمال را در خفا انجام میدهند

 6. shahinshahri :گفت

  آقای محمد: آنچنان تعصب و خرافات مذهبی ذهن شما را آلوده کرده که اصلا خودتان نمی دانید که چی نوشته اید.اعتراض این خانم به جنایات شما اسلامیستها و به نشانه اعتراض عکس بدن خودش را در وبلاگ خودش گذاشته است چه ربطی به شما و حیوانات دارد?شما اصلا نمی دانید آزادی فردی یعنی چی ?خوب شما هم برو لخت شو و عکست را بزار در وبلاگت اگر کسی چیزی گفت یا اصلا برو چادر سرت کن و در وبلاگت بگذار باز اگر کسی چیزی گفت تازه چادر هم سرت کنی که نخواهیم گفت که حتی حیوانات هم چادر سرشان نمی کنند. از کی تا حالا حیوانات هم لباس می پوشند? .شما رفتی در وبلاگ یکی دیگر و می گوئی چرا لخت شده ?شما مگر فضولی که چرا لخت شده?شما مگر فضولی که رفتی تو وبلاگ ایشان ? مثل این می ماند که بروید منزل یکنفر و بعد اعتراض کنید که چرا تو حانه خودش لخت است.آنطور که شما نوشته اید گویا حیوانات لخت شدن را در خفا انجام می دهند. مگر حیوانات لباس می پوشند?

 7. عدالت :گفت

  سلام بچه ها
  نظر هر دو طرف رو شنیدم . من نه این طرفیم و نه اون طرفی .
  لازم میدونم بگم که این دختر مصری اگه خیلی آزادی رو با این کار می خواست بدست بیاره میرفت میداد و فیلمشو میزاشت تو وبلاگش .فکر کنم این بهتر بود مراجعه کننده بیشتری میومدن تو وبلاگش و زودتر مشهور میشد . من نه خر مذهبم نه …. اما آدم مگه برای ازادی باید هر چیزی رو زیر پاش له کنه ؟ نباید برای بدست آوردن آزادی انسانیت رو قربانی کرد. همون طور که دوستمون گفت حیوان ها همیشه لختند . چون آزادی می خوای باید حیوون شی؟ و در آخر می خوام بگم که این دختر روسپی بیش نیست و فقط این کار را برای این کرد که به تعداد مشتری هایش بیفزاید . وسلام

 8. محمد :گفت

  شاید حق با هر2 طرف باشه ولی یه چیز که مسلمه اینه که در هر کشوری که حکومت با تعصب بخواد با مردم رفتار کنه در نهایت این مردم اند که از هر وسیله ای برای مقابله با حکومت استفاده می کنن و اگه بتونن حتی حکومت رو سرنگون هم میکنن فکر می کنم کمونیسم در شوروی نمونه ی بارزی بود وهمین حکومت آریا مهردر ایران!
  در بیشتر کشورهای عربی هم وضع به همین صورته. همی عربستان زنها در این کشور حتی حق رانندگی هم ندارن چه برسه به چیزهای دیگه
  اصولا در کشوری که مرز مشخصی بین دین و سیاست وجود نداشته باشه وضع همین جور خواهد بود. نمونه اش همین ایران خودمون.
  همه چی با هم قاطی شده . توی همین صفحه بیشتر به هم توهین میکنیم چون ما هم در همین سیستم معیوب نفس میکشیم.
  نفس آزادی متعالی ترین چیزیه که بشر بهش دست پیدا کرده ولی خب به تعداد آدما تعریف ازش وجود داره.
  نمی دونم شاید منم اشتباه می کنم ولی فکر می کنم کاری که این دختر عرب کرد فریادی بود بر چندین قرن استثمار و استعمار زن در کشور های عربی چه پیش از اسلام چه بعد از اسلام !
  به امید روزی که هیج انسانی در حسرت آزادی نباشه!!!!!

 9. م-ک :گفت

  Ajab adamaei hastin namarda ( shoma bache mosalmoona hichvaght cheshetoon be paro pacheye hich adami nayoftade ke begin joooooooooooooonnn ya ajab kosie ??? oonam ye dokhtarie mese khahare khodetooon kir to oon mazhabetooon laenatia hala miyayn be ye adame dg k gharibas gir midin ta hala khaharet kos nadade ? motmaeni ta hala khahare kesio nagaeidi namard ( ridam to oon mazhabetooon )

 10. سید محمد :گفت

  خطاب به ایشان بنویسید

  توجهی!
  عری الرجال لیس من تعلیمات الاسلام بل من افراد لاتعرف الاسلام
  الاسلام وجب الستر لالرجل و المراة
  فان قصدت الاعتراض فلا تکن اعتراضک بالدین بل بافراد لاتعرف الدین

 11. ارمان :گفت

  من با این حرفا کاری ندارم.به اسلام وغیر اسلامیش هم کاری ندارم.ولی ازاولش که اومدم تو این سایت فقط فحش خوندم.کسی که طرفداراش اینا باشن معلومه که اخروعاقبتش چیه!!
  بچه جان براتون متاسفم براتون که ازادی رو توکافی شاپ رفتن و دختربازی و اخرشم گاییدن میدونین،تقصیر ادمایی عین شماهاست که وضع مملکتمون شده این…
  من خودم25 سالمه.اینو گفتم که فکرنکنین سنم خیلی بالاست ولی عزیزان برین اول 4تا کتاب بخونین،بعدتکلیفتونو مشخص کنین که ازادی چیه وچی از ازادی میخواین،اخرش بیاین حرف بزنین

 12. moji :گفت

  baba az qadim goftan moosa be dine khod eisa be dine khod,to age khoda parasti va khodaro qaboll dari yekam be in velayate faghihe khodemoon negah kon ke bebin chetor dokhtaro pesare javoone mamlekato to zendana koshtan,chetor too zendana beshoon tajavoz kardano mikonan,agha mohamad to age dam az khoda mizani o jorat dari bebin ke chetor ye dokhtar be khatere faghre zendegish majboore tanesho befrooshe ta emraro moash kone,agha mohamad to age jorat dari too hamin irane khodemoon bolan sho va ye harfi bezan na inke boro too veblage mardom chert benevis………..be ghole madaram ke mige to age bil zani dare khodeto bil bezan agha mohamad…..omidvaram ke mese adam zendegi koni.bybye 🙂

 13. آرش کمانگیر :گفت

  خیلی جالب توی کشور ما آزادی رو فقط تو بی بند باری برهنگی میبینن توی فرهنگ چند هزار ساله ایران هیچوقت برهنگی نبود در ضمن شما که اسلام محکوم میکنید تا حالا خودتون در موردش تحقیق کردین یا فقط چیزهایی که آخوندها به اسم اسلام میگن رو شنیدین

 14. amir :گفت

  یک کلام میگم از امام حسین خطاب به این خانم مصری و طرفداراشون:
  إن لم يكن لكم دين ، وكنتم لا تخافون يوم المعاد ، فكونوا أحراراً في دنياكم
  اگر دین ندارید و از روز حساب هراسی هم ندارید لا اقل در دنیاتان آزاده باشید

 15. علی ص.از تهران :گفت

  ما که عکسی ندیدم که پاسخ بدیم

 16. shahinshahri :گفت

  آقا امیر شما اگر دین دارید یا اگر ادعا می کنید که درد دین دارید لااقل در این دنیاتان آزاده باشید و عقوبتی که به آن اعتقاد دارید را به خدایتان بسپارید.مگر نمی گوئید که بهشت و جهنم وجود دارد?

 17. shahinshahri :گفت

  علی ص.از تهران
  دوست عزیز به وبلاگ ایشان مراجعه کنید

 18. shahinshahri :گفت

  آرش کمانگیر
  دوست عزیز
  انسان لخت به دنیا می آید و لخت هم از دنیا می ره
  بعد هم تعبیر شما از آزادی کاملا ناقص است
  شما نوشتید «خیلی جالب توی کشور ما آزادی رو فقط تو بی بند باری برهنگی میبینن «لطفا برای گفته خود فاکت ارائه دهید?
  در آزادی اجتماعی آن بخشش که به آزادی پوشش مربوط می شود یعنی شما آزاد باشی گونی رو سر خود بکشی یا لخت باشی
  شما نوشتید» توی فرهنگ چند هزار ساله ایران هیچوقت برهنگی نبود»لطفا برای گفته خود فاکت ارائه دهید?
  شما نوشتید : «در ضمن شما که اسلام محکوم میکنید تا حالا خودتون در موردش تحقیق کردین یا فقط چیزهایی که آخوندها به اسم اسلام میگن رو شنیدین»دوست عزیز آخوند ها مروج دین هستند و دین خدای واهی را زنده نگه داشته اند و فقط در زمینه دین مطالعه و تحقیق کرده اند و فقط درد دین دارند.

 19. كبير :گفت

  با درود
  اين دين دوستان و إسلام پناهان را بفرستيد افغانستان، پاكستان، عربستان وديگر ستان هاى اسلامى كه اصلش را ببينند. ميگويند ! حماقت إنسان دين را خلق كرد و دين اين حماقت را جاود انه ساخت. اين دوستان حالا حالا ميپرسند كه شما تحقيق در دين كرده ايد؟ و كتاب خوانده ايد؟ عجب مسخره اى . مگر اين ديندارانِ جهان كدام يكى شان با تحقيق وپژوهش ديندار شده اند؟ مگر نه اينست كه همه ما انرا از پدر ومادر به ميراث گرفته ايم؟ أيا شما ميراثى را مي شناسيد كه با تحقيق وپژوهش بكسى يا فردى انتقال يابد به جز خزعبلات دينى ؟ من كه شخصا اين ميراثِ شؤم را أصلا با تحقيق وپژوهش ، ترك كردم وخيلى هم راحتم. كبير

 20. مرد! :گفت

  طبیعتا نکته جذاب اعتراض اینطوری که قابل توجه عموم قرار میگیره چیزاییه که کمتر دیدنش مرسومه. شما حتی اگر مرد باشی بری استخر کاملا برهنه بشی اگر همه هم مرد باشن توجهشون بهت جلب میشه. این دید عوامانه مدرن که بعضیا دارن (به بدن چکار داری اعتراضو بچسب) کاملا از نظر انسانی رده. مگر اینکه بی لباس بودن برای یه نفر معمولی باشه که اون غیر ممکنه.
  پس حرفای مفت رو بذاریم کنار واقعی ببینیم.این درستشه:
  شما اعتراضو ببین بدنو بچسب

 21. علی :گفت

  واقعا از نظر اسلام چه چیزی بده که اینا جبهه گرفتن اگه حجاب هست شما اصلا نپوشش خوبه وگرنه همه چیزش به نفع انسانه. فقط کافیه در مورد اسلام تحقیق واقعی کنی .
  خودم 18 سالمه و یک جوان اگاه هستم و عقل شما هنوز بالغ نشده که فوق تا کی میخوای خوش گذونی کنی نهایتش تا50 سالگی بعدش موقع مردن دلت به چه چیزی خوشه بد بخت .
  من قران کریم رو خوندم توش از عشق به همسر و فرزندان داره از نیکی به دیگران از کمک و صدقه دادن به نیازمندان از همه چیز توش هست من ازادی رو تو این میبینم
  فقط میخوام بدونم قران چه چیز بدی داره من در همه مواردی که از قران نقص گرفتم راحت برطرف کردم و هیچ چیز کاملتر از این ندیدم
  اوناییکه از دین اسلام و ایات قران اشتباه برداشت کردن و قتل و خون ریزی کردن رو به اسلام ربط ندین حتی موقع جنگ های حضرت محمد خود ایشون نیروهای دشمن رو نصیحت میکرد که جنگ نکنن حتی امام علی موقع جنگ بعد از نصیحتشون فقط اونایی که رو به روشون بود رو میکشنن نه اونایی که از عقب حمله میکردن خودتون فکر کنید که تو تاریخ چه کسانی این کارو موقع جنگ انجام میدادن
  فقط باید خودتو بسپریش دست خودش همینوبس

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s